SWC15-S5-NB
- Manufacturer Part Number:
- SWC15-S5-NB
- Manufacturer/Brand:
- CUI Inc.
- Part of Description:
- AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 15W
- Manufacturer :
- CUI Inc.
- Product Category :
- AC DC Desktop, Wall Adapters
- Applications :
- ITE (Commercial)
- Approval Agency :
- cULus, FCC, PSE
- Cord Length :
- Current - Output (Max) :
- 3A
- Efficiency :
- Level VI, CoC Tier 2
- Features :
- Form :
- Wall Mount (Class II)
- Input Connector :
- NEMA 1-15P
- Input Type :
- Fixed Blade
- No Load Power Consumption :
- 75mW (Max)
- Operating Temperature :
- 0°C ~ 40°C
- Output Connector :
- USB C Receptacle
- Polarization :
- Power (Watts) :
- 15 W
- Product Status :
- Active
- Region Utilized :
- North America
- Size / Dimension :
- 1.56" L x 1.08" W x 1.70" H (39.6mm x 27.4mm x 43.3mm)
- Standard Number :
- Voltage - Input :
- 90 ~ 264 VAC
- Voltage - Output :
- 5V