AEE16-1931
- Manufacturer Part Number:
- AEE16-1931
- Manufacturer/Brand:
- Allied Components International
- Part of Description:
- 3200uH 10% High Freq Transformer
- Stock Condition:
- 3
- Manufacturer :
- Product Category :
- Switching Converter, SMPS Transformers
- Applications :
- Flyback Converters
- Chipset Manufacturer :
- Footprint :
- 0.716" L x 0.630" W (18.19mm x 16.00mm)
- Frequency :
- 85kHz
- Height - Seated (Max) :
- 0.708" (17.98mm)
- Inductance @ Frequency :
- 3.2mH
- Intended Chipset :
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 130°C
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- Style :
- Type :
- Voltage - Auxiliary :
- 16V @ 50µA
- Voltage - Isolation :
- 3000Vrms
- Voltage - Primary :
- 100 ~ 400V