WSU120-0700-R
Manufacturer Part Number:
WSU120-0700-R
Manufacturer/Brand:
Triad Magnetics
Part of Description:
AC/DC WALL MNT ADAPTER 12V 8.4W
Stock Condition:
215
Manufacturer :
Triad Magnetics
Product Category :
AC DC Desktop, Wall Adapters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
cETLus
Cord Length :
60" (1.52m)
Current - Output (Max) :
700mA
Efficiency :
Level VI
Features :
Form :
Wall Mount (Class II)
Input Connector :
NEMA 1-15P
Input Type :
Fixed Blade
No Load Power Consumption :
100mW (Max)
Operating Temperature :
0°C ~ 40°C
Output Connector :
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Polarization :
Negative Center
Power (Watts) :
8.4 W
Product Status :
Active
Region Utilized :
North America
Size / Dimension :
2.80" L x 1.69" W x 1.18" H (71.0mm x 43.0mm x 30.0mm)
Standard Number :
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output :
12V
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    FIXED IND 70.05UH 9.7A 24MOHM TH
    FIXED IND 500MH 300MA 30OHM CHAS
    FIXED IND 1H 240MA 50 OHM CHASS
    FIXED IND 10H 90MA 270 OHM CHASS
    FIXED IND 320MH 600MA 10 OHM
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
WSU120-0700 Triad Magnetics 2,184 AC/DC WALL MNT ADAPTER 12V 8.4W