ACS750LCA-050
- Manufacturer Part Number:
- ACS750LCA-050
- Part of Description:
- SENSOR CURRENT HALL 50A AC/DC
- Accuracy :
- ±2%
- Current - Sensing :
- 50A
- Current - Supply (Max) :
- 10mA
- Frequency :
- DC ~ 13kHz
- Linearity :
- ±5%
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 150°C
- Sensitivity :
- 40mV/A
- Voltage - Supply :
- 5V