ACS750ECA-100
- Manufacturer Part Number:
- ACS750ECA-100
- Manufacturer/Brand:
- Allegro MicroSystems
- Part of Description:
- SENSOR CURRENT HALL 100A AC/DC
- Manufacturer :
- Allegro MicroSystems
- Product Category :
- Current Sensors
- Accuracy :
- ±1.5%
- Current - Sensing :
- 100A
- Current - Supply (Max) :
- 10mA
- For Measuring :
- AC/DC
- Frequency :
- DC ~ 13kHz
- Linearity :
- ±5%
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Channels :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Output :
- Ratiometric, Voltage
- Package / Case :
- 5-CA Formed Leads, PFF
- Polarization :
- Bidirectional
- Product Status :
- Obsolete
- Response Time :
- 27µs
- Sensitivity :
- 19.75mV/A
- Sensor Type :
- Hall Effect, Open Loop
- Supplier Device Package :
- 5-CA Module
- Voltage - Supply :
- 5V