L16P010D15
Manufacturer Part Number:
L16P010D15
Manufacturer/Brand:
Tamura
Part of Description:
SENSOR CURRENT HALL 10A DC
Manufacturer :
Tamura
Product Category :
Current Sensors
Accuracy :
±1%
Current - Sensing :
10A
Current - Supply (Max) :
12mA
For Measuring :
DC
Frequency :
DC ~ 35kHz
Linearity :
±1%
Mounting Type :
Through Hole
Number of Channels :
Operating Temperature :
-10°C ~ 80°C
Output :
Ratiometric, Voltage
Package / Case :
Module
Polarization :
Unidirectional
Product Status :
Obsolete
Response Time :
5µs
Sensitivity :
Sensor Type :
Hall Effect, Open Loop
Supplier Device Package :
Voltage - Supply :
±15V