MLX91220KDC-ABR-025-SP
- Manufacturer Part Number:
- MLX91220KDC-ABR-025-SP
- Manufacturer/Brand:
- Melexis
- Part of Description:
- IC CURRENT SENSOR P&P 8SOIC
- Manufacturer :
- Melexis
- Product Category :
- Current Sensors
- Accuracy :
- Current - Sensing :
- 25A
- Current - Supply (Max) :
- 21mA
- For Measuring :
- AC/DC
- Frequency :
- DC ~ 300kHz
- Linearity :
- ±0.6%
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Channels :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C
- Output :
- Ratiometric, Voltage
- Package / Case :
- 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
- Polarization :
- Bidirectional
- Product Status :
- Active
- Response Time :
- 2µs
- Sensitivity :
- 80mV/A
- Sensor Type :
- Hall Effect, Open Loop
- Supplier Device Package :
- 8-SOIC
- Voltage - Supply :
- 4.5V ~ 5.5V