ACS722LLCTR-40AB-T
- Manufacturer Part Number:
- ACS722LLCTR-40AB-T
- Part of Description:
- SENSOR CURRENT HALL 40A AC/DC
- Accuracy :
- ±3%
- Current - Sensing :
- 40A
- Current - Supply (Max) :
- 12mA
- For Measuring :
- AC/DC
- Frequency :
- DC ~ 80kHz
- Linearity :
- ±1%
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 150°C
- Package / Case :
- 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
- Polarization :
- Bidirectional
- Response Time :
- 5µs
- Sensitivity :
- 33mV/A
- Sensor Type :
- Hall Effect, Open Loop
- Supplier Device Package :
- 8-SOIC
- Voltage - Supply :
- 3V ~ 3.6V