ACS725LLCTR-10AU-T
Manufacturer Part Number:
ACS725LLCTR-10AU-T
Manufacturer/Brand:
Allegro MicroSystems
Part of Description:
SENSOR CURRENT HALL 10A 8SOIC
Manufacturer :
Allegro MicroSystems
Product Category :
Current Sensors
Accuracy :
±0.9%
Current - Sensing :
10A
Current - Supply (Max) :
14mA
For Measuring :
DC
Frequency :
DC ~ 120kHz
Linearity :
±1.5%
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Channels :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C
Output :
Ratiometric, Voltage
Package / Case :
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Polarization :
Unidirectional
Product Status :
Active
Response Time :
4µs
Sensitivity :
264mV/A
Sensor Type :
Hall Effect, Differential
Supplier Device Package :
8-SOIC
Voltage - Supply :
3V ~ 3.6V