0100MD-1-004
- Manufacturer Part Number:
- 0100MD-1-004
- Manufacturer/Brand:
- Talema
- Part of Description:
- PWR XFMR TORO 100VA CHAS MT
- Manufacturer :
- Talema
- Product Category :
- Power Transformers
- Center Tap :
- No
- Current - Output (Max) :
- Parallel 830mA, Series 420mA
- Height - Seated (Max) :
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Power - Max :
- 100VA
- Primary Winding(s) :
- Dual, Multiple Taps
- Product Status :
- Active
- Secondary Winding(s) :
- Single, Multiple Taps
- Size / Dimension :
- 99.00mm Dia x 41.00mm W
- Termination Style :
- Wire Leads
- Type :
- Toroidal
- Voltage - Isolation :
- 5000Vrms
- Voltage - Primary :
- 100V, 120V, 200V, 240V
- Voltage - Secondary (Full Load) :
- Parallel 120V, Series 240V