241-7-56A49
Manufacturer Part Number:
241-7-56A49
Manufacturer/Brand:
YAGEO Group
Part of Description:
PWR XFMR LAMINATED 56VA CHAS MT
Manufacturer :
YAGEO Group
Product Category :
Power Transformers
Center Tap :
Yes
Current - Output (Max) :
1A
Height - Seated (Max) :
45.97mm
Mounting Type :
Chassis Mount
Power - Max :
56VA
Primary Winding(s) :
Single
Product Status :
Active
Secondary Winding(s) :
Single
Size / Dimension :
93.73mm L x 57.15mm W
Termination Style :
Solder, Quick Connect
Type :
Laminated Core
Voltage - Isolation :
2500Vrms
Voltage - Primary :
115V
Voltage - Secondary (Full Load) :
56V
Weight :
1.7 lbs (771.1 g)
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Triad Magnetics
    PWR XFMR TORO 50VA CHAS MT
  • Triad Magnetics
    PWR XFMR TORO 50VA CHAS MT
  • Hammond Manufacturing
    PWR XFMR LAMINATED 48VA CHAS MT
  • Hammond Manufacturing
    PWR XFMR LAMINATED 18VA CHAS MT
Related products
Part Manufacturer Stock Description
241-0001-804 Dialight 200 SUB MIN. PANEL IND.
241-06-1-03 CnC Tech 9,628 CONN IC DIP SOCKET 6POS TIN
241-08-1-03 CnC Tech 5,015 CONN IC DIP SOCKET 8POS TIN
241-14-1-03 CnC Tech 9,636 CONN IC DIP SOCKET 14POS TIN
241-16-1-03 CnC Tech 5,933 CONN IC DIP SOCKET 16POS TIN
241-18-1-03 CnC Tech 7,391 CONN IC DIP SOCKET 18POS TIN
241-20-1-03 CnC Tech 8,876 CONN IC DIP SOCKET 20POS TIN
241-22-1-03 CnC Tech 6,124 CONN IC DIP SOCKET 22POS TIN
241-24-1-06 CnC Tech 8,142 CONN IC DIP SOCKET 24POS TIN
241-28-1-06 CnC Tech 6,247 CONN IC DIP SOCKET 28POS TIN