XF-00300-2015
Manufacturer Part Number:
XF-00300-2015
Manufacturer/Brand:
Amgis
Part of Description:
PWR XFMR TORO 300VA CHAS MT
Manufacturer :
Amgis
Product Category :
Power Transformers
Center Tap :
No
Current - Output (Max) :
Parallel 20A, Series 10A
Height - Seated (Max) :
Mounting Type :
Chassis Mount
Power - Max :
300VA
Primary Winding(s) :
Dual
Product Status :
Active
Secondary Winding(s) :
Dual
Size / Dimension :
116.84mm Dia
Termination Style :
Wire Leads
Type :
Toroidal
Voltage - Isolation :
4000Vrms
Voltage - Primary :
117V
Voltage - Secondary (Full Load) :
Parallel 15V, Series 30V