VPS230-350-B
- Manufacturer Part Number:
- VPS230-350-B
- Manufacturer/Brand:
- Triad Magnetics
- Part of Description:
- PWR XFMR LAMINATED 80VA CHAS MT
- Manufacturer :
- Triad Magnetics
- Product Category :
- Power Transformers
- Center Tap :
- No
- Current - Output (Max) :
- Parallel 700mA, Series 350mA
- Height - Seated (Max) :
- 76.20mm
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Power - Max :
- 80VA
- Primary Winding(s) :
- Dual
- Product Status :
- Active
- Secondary Winding(s) :
- Dual
- Size / Dimension :
- 63.50mm L x 58.67mm W
- Termination Style :
- Solder, Quick Connect
- Type :
- Laminated Core
- Voltage - Isolation :
- 4000Vrms
- Voltage - Primary :
- 115V, 230V
- Voltage - Secondary (Full Load) :
- Parallel 115V, Series 230V