PC-120-200
Manufacturer Part Number:
PC-120-200
Manufacturer/Brand:
Signal Transformer
Part of Description:
PWR XFMR LAMINATED 24VA TH
Manufacturer :
Signal Transformer
Product Category :
Power Transformers
Center Tap :
No
Current - Output (Max) :
Parallel 400mA, Series 200mA
Height - Seated (Max) :
34.93mm
Mounting Type :
Through Hole
Power - Max :
24VA
Primary Winding(s) :
Single
Product Status :
Active
Secondary Winding(s) :
Dual
Size / Dimension :
41.30mm L x 57.20mm W
Termination Style :
PC Pin
Type :
Laminated Core
Voltage - Isolation :
1500Vrms
Voltage - Primary :
115V
Voltage - Secondary (Full Load) :
Parallel 60V, Series 120V
Weight :
0.75 lb (340.19 g)
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    INDUCT ARRAY 2 COIL 10MH CHA MNT
    INDUCT ARRAY 2COIL 1.2MH CHA MNT
    INDUCT ARRAY 2COIL 120UH CHA MNT
    INDUCT ARRAY 2COIL 300UH CHA MNT
    INDUCT ARRAY 2 COIL 18MH CHA MNT