F48-400-C2
Manufacturer Part Number:
F48-400-C2
Manufacturer/Brand:
Triad Magnetics
Part of Description:
PWR XFMR LAMINATED 20VA TH
Manufacturer :
Triad Magnetics
Product Category :
Power Transformers
Center Tap :
No
Current - Output (Max) :
Parallel 800mA, Series 400mA
Height - Seated (Max) :
36.50mm
Mounting Type :
Through Hole
Power - Max :
20VA
Primary Winding(s) :
Single
Product Status :
Active
Secondary Winding(s) :
Dual
Size / Dimension :
57.15mm L x 47.63mm W
Termination Style :
PC Pin
Type :
Laminated Core
Voltage - Isolation :
2500Vrms
Voltage - Primary :
115V
Voltage - Secondary (Full Load) :
Parallel 24V, Series 48V
Weight :
0.8 lb (362.87 g)
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    FIXED IND 70.05UH 9.7A 24MOHM TH
    FIXED IND 500MH 300MA 30OHM CHAS
    FIXED IND 1H 240MA 50 OHM CHASS
    FIXED IND 10H 90MA 270 OHM CHASS
    FIXED IND 320MH 600MA 10 OHM