1182P240
- Manufacturer Part Number:
- 1182P240
- Manufacturer/Brand:
- Hammond Manufacturing
- Part of Description:
- PWR XFMR TORO 1000VA CHAS MT
- Stock Condition:
- 1
- Manufacturer :
- Hammond Manufacturing
- Product Category :
- Power Transformers
- Center Tap :
- No
- Current - Output (Max) :
- 4.17A
- Height - Seated (Max) :
- 73.15mm
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Power - Max :
- 1000VA
- Primary Winding(s) :
- Dual
- Product Status :
- Active
- Secondary Winding(s) :
- Single
- Size / Dimension :
- 158.75mm Dia
- Termination Style :
- Wire Leads
- Type :
- Toroidal
- Voltage - Isolation :
- 4000Vrms
- Voltage - Primary :
- 117V
- Voltage - Secondary (Full Load) :
- 240V