ACUCT-075R-50:333
- Manufacturer Part Number:
- ACUCT-075R-50:333
- Manufacturer/Brand:
- Automation Components, Inc.
- Part of Description:
- CURR SENSE XFMR 50A CHAS MNT
- Stock Condition:
- 1
- Manufacturer :
- Automation Components, Inc.
- Product Category :
- Current Sense Transformers
- Current Rating (Amps) :
- 50 A
- Current Ratio :
- DC Resistance (DCR) :
- ET (Volt-Time) :
- Frequency Range :
- 50Hz ~ 60Hz
- Height - Seated (Max) :
- 0.866" (22.00mm)
- Inductance :
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Size / Dimension :
- 2.283" L x 2.283" W (58.00mm x 58.00mm)