1182T117P
Manufacturer Part Number:
1182T117P
Manufacturer/Brand:
Hammond Manufacturing
Part of Description:
PWR XFMR TORO 1500VA CHAS MT
Stock Condition:
3
Manufacturer :
Hammond Manufacturing
Product Category :
Power Transformers
Center Tap :
No
Current - Output (Max) :
Parallel 12.8A, Series 6.4A
Height - Seated (Max) :
82.55mm
Mounting Type :
Chassis Mount
Power - Max :
1500VA
Primary Winding(s) :
Dual
Product Status :
Active
Secondary Winding(s) :
Dual
Size / Dimension :
187.96mm Dia
Termination Style :
Wire Leads
Type :
Toroidal
Voltage - Isolation :
4000Vrms
Voltage - Primary :
117V
Voltage - Secondary (Full Load) :
Parallel 117V, Series 234V
Weight :
24 lbs (10.9 kg)
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    BATT HOLDER AAA 2 CELL WIRE LEAD
    BATT CONNECT SNAP 9V 1 CELL WIRE