241-8-120L
Manufacturer Part Number:
241-8-120L
Manufacturer/Brand:
Signal Transformer
Part of Description:
PWR XFMR LAMINATED 100VA CHAS MT
Stock Condition:
26
Manufacturer :
Signal Transformer
Product Category :
Power Transformers
Center Tap :
Yes
Current - Output (Max) :
850mA
Height - Seated (Max) :
67.70mm
Mounting Type :
Chassis Mount
Power - Max :
100VA
Primary Winding(s) :
Single
Product Status :
Active
Secondary Winding(s) :
Single
Size / Dimension :
102.40mm L x 58.50mm W
Termination Style :
Wire Leads
Type :
Laminated Core
Voltage - Isolation :
2500Vrms
Voltage - Primary :
115V
Voltage - Secondary (Full Load) :
120V
Weight :
2.8 lbs (1.3 kg)
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    INDUCT ARRAY 2 COIL 10MH CHA MNT
    INDUCT ARRAY 2COIL 1.2MH CHA MNT
    INDUCT ARRAY 2COIL 120UH CHA MNT
    INDUCT ARRAY 2COIL 300UH CHA MNT
    INDUCT ARRAY 2 COIL 18MH CHA MNT
Catalog related products
  • Triad Magnetics
    PWR XFMR TORO 50VA CHAS MT
  • Triad Magnetics
    PWR XFMR TORO 50VA CHAS MT
  • Hammond Manufacturing
    PWR XFMR LAMINATED 48VA CHAS MT
  • Hammond Manufacturing
    PWR XFMR LAMINATED 18VA CHAS MT
Related products
Part Manufacturer Stock Description
241-0001-804 Dialight 200 SUB MIN. PANEL IND.
241-06-1-03 CnC Tech 9,628 CONN IC DIP SOCKET 6POS TIN
241-08-1-03 CnC Tech 5,015 CONN IC DIP SOCKET 8POS TIN
241-14-1-03 CnC Tech 9,636 CONN IC DIP SOCKET 14POS TIN
241-16-1-03 CnC Tech 5,933 CONN IC DIP SOCKET 16POS TIN
241-18-1-03 CnC Tech 7,391 CONN IC DIP SOCKET 18POS TIN
241-20-1-03 CnC Tech 8,876 CONN IC DIP SOCKET 20POS TIN
241-22-1-03 CnC Tech 6,124 CONN IC DIP SOCKET 22POS TIN
241-24-1-06 CnC Tech 8,142 CONN IC DIP SOCKET 24POS TIN
241-28-1-06 CnC Tech 6,247 CONN IC DIP SOCKET 28POS TIN