DP-241-8-10
Manufacturer Part Number:
DP-241-8-10
Manufacturer/Brand:
Signal Transformer
Part of Description:
PWR XFMR LAMINATED 100VA CHAS MT
Stock Condition:
268
Manufacturer :
Signal Transformer
Product Category :
Power Transformers
Center Tap :
Yes
Current - Output (Max) :
10A
Height - Seated (Max) :
67.70mm
Mounting Type :
Chassis Mount
Power - Max :
100VA
Primary Winding(s) :
Dual
Product Status :
Active
Secondary Winding(s) :
Single
Size / Dimension :
102.40mm L x 58.50mm W
Termination Style :
Solder, Quick Connect
Type :
Laminated Core
Voltage - Isolation :
2500Vrms
Voltage - Primary :
115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load) :
10V
Weight :
2.8 lbs (1.3 kg)
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    INDUCT ARRAY 2 COIL 10MH CHA MNT
    INDUCT ARRAY 2COIL 1.2MH CHA MNT
    INDUCT ARRAY 2COIL 120UH CHA MNT
    INDUCT ARRAY 2COIL 300UH CHA MNT
    INDUCT ARRAY 2 COIL 18MH CHA MNT
Catalog related products
  • Triad Magnetics
    PWR XFMR TORO 50VA CHAS MT
  • Triad Magnetics
    PWR XFMR TORO 50VA CHAS MT
  • Hammond Manufacturing
    PWR XFMR LAMINATED 48VA CHAS MT
  • Hammond Manufacturing
    PWR XFMR LAMINATED 18VA CHAS MT
Related products
Part Manufacturer Stock Description
DP-20-N Hakko 30 DEPANELER 2.0MM WIDE HEAD 3.0MM