ALPHA-TX915S
Manufacturer Part Number:
ALPHA-TX915S
Manufacturer/Brand:
RF Solutions
Part of Description:
RF TRANSMITTER FSK 915MHZ MODULE
Manufacturer :
RF Solutions
Product Category :
RF Transmitters
Antenna Connector :
PCB, Surface Mount
Applications :
Current - Transmitting :
12.5mA
Data Interface :
Solder Pad
Data Rate (Max) :
115.2kbps
Features :
Frequency :
915MHz
Memory Size :
Modulation or Protocol :
FSK
Mounting Type :
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Module
Power - Output :
4dBm
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Module
Voltage - Supply :
2.2V ~ 5.4V