SARA-G300-00S
- Manufacturer Part Number:
- SARA-G300-00S
- Manufacturer/Brand:
- u-blox
- Part of Description:
- GSM/GPRS MODULE FOR EUROPE/ASIA
- Manufacturer :
- u-blox
- Product Category :
- RF Transceiver Modules and Modems
- Antenna Type :
- Antenna Not Included
- Current - Receiving :
- 300mA
- Current - Transmitting :
- 300mA
- Data Rate :
- 85.6kbps
- Frequency :
- 900MHz, 1.8GHz
- Memory Size :
- Modulation :
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Package / Case :
- 96-SMD Module
- Power - Output :
- 32.2dBm
- Product Status :
- Obsolete
- Protocol :
- GPRS, GSM
- RF Family/Standard :
- Cellular
- Sensitivity :
- -109dBm
- Serial Interfaces :
- UART
- Utilized IC / Part :
- Voltage - Supply :
- 3.35V ~ 4.5V