RF-LORA-868-SO
- Manufacturer Part Number:
- RF-LORA-868-SO
- Manufacturer/Brand:
- RF Solutions
- Part of Description:
- RF TXRX MODULE ISM < 1GHZ SMD
- Stock Condition:
- 27
- Manufacturer :
- RF Solutions
- Product Category :
- RF Transceiver Modules and Modems
- Antenna Type :
- Antenna Not Included
- Current - Receiving :
- 10mA
- Current - Transmitting :
- 18mA ~ 125mA
- Data Rate :
- 300kbps
- Frequency :
- 868MHz
- Memory Size :
- Modulation :
- FSK, GFSK, GMSK, MSK
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- 0°C ~ 55°C
- Package / Case :
- Module
- Power - Output :
- 20dBm
- Product Status :
- Active
- Protocol :
- LoRa™
- RF Family/Standard :
- General ISM < 1GHz
- Sensitivity :
- -130dBm
- Serial Interfaces :
- SDIO, SPI
- Utilized IC / Part :
- SX1272
- Voltage - Supply :
- 2.2V ~ 3.7V