RFM95W-915S2R
- Manufacturer Part Number:
- RFM95W-915S2R
- Manufacturer/Brand:
- RF Solutions
- Part of Description:
- T & R VERSION OF EXISTING MODULE
- Manufacturer :
- RF Solutions
- Product Category :
- RF Transceiver Modules and Modems
- Antenna Type :
- Antenna Not Included
- Current - Receiving :
- 10.8mA ~ 12.1mA
- Current - Transmitting :
- 20mA ~ 120mA
- Data Rate :
- 300kbps
- Frequency :
- 915MHz
- Memory Size :
- Modulation :
- FSK, GFSK, GMSK, MSK, OOK
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -20°C ~ 70°C
- Package / Case :
- 16-SMD Module
- Power - Output :
- 20dBm
- Product Status :
- Active
- Protocol :
- LoRa™
- RF Family/Standard :
- Sensitivity :
- -148dBm
- Serial Interfaces :
- SPI
- Utilized IC / Part :
- RFM95W
- Voltage - Supply :
- 1.8V ~ 3.7V