NRF24AP2-8CHQ32-R
Manufacturer Part Number:
NRF24AP2-8CHQ32-R
Manufacturer/Brand:
Nordic Semiconductor
Part of Description:
IC RF TXRX ISM>1GHZ 32VFQFN
Manufacturer :
Nordic Semiconductor
Product Category :
RF Transceiver ICs
Current - Receiving :
17mA
Current - Transmitting :
11mA ~ 15mA
Data Rate (Max) :
1Mbps
Frequency :
2.4GHz
GPIO :
Memory Size :
Modulation :
GFSK
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
32-VFQFN Exposed Pad
Power - Output :
0dBm
Product Status :
Active
Protocol :
ANT™
RF Family/Standard :
General ISM > 1GHz
Sensitivity :
-85dBm
Serial Interfaces :
USART
Supplier Device Package :
32-QFN (5x5)
Type :
TxRx Only
Voltage - Supply :
1.9V ~ 3.6V