MICRF500BKQ-TR
Manufacturer Part Number:
MICRF500BKQ-TR
Manufacturer/Brand:
Microchip Technology
Part of Description:
IC RF TXRX ISM<1GHZ 44LQFP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
RF Transceiver ICs
Current - Receiving :
12mA
Current - Transmitting :
50mA
Data Rate (Max) :
128kBaud
Frequency :
700MHz ~ 1.1GHz
GPIO :
Memory Size :
Modulation :
FHSS, FSK
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
44-TQFP
Power - Output :
10dBm
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Protocol :
RF Family/Standard :
General ISM < 1GHz
Sensitivity :
-104dBm
Serial Interfaces :
SPI
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
Type :
TxRx Only
Voltage - Supply :
2.5V ~ 3.4V