ATSAMR21E18A-MUT
- Manufacturer Part Number:
- ATSAMR21E18A-MUT
- Manufacturer/Brand:
- Microchip Technology
- Part of Description:
- IC RF TXRX+MCU ISM>1GHZ 32VQFN
- Manufacturer :
- Microchip Technology
- Product Category :
- RF Transceiver ICs
- Current - Receiving :
- 11.3mA ~ 11.8mA
- Current - Transmitting :
- 7.2mA ~ 13.8mA
- Data Rate (Max) :
- 250kbps
- Frequency :
- 2.4GHz
- GPIO :
- 16
- Memory Size :
- 256kB Flash, 32kB SRAM
- Modulation :
- O-QPSK
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Package / Case :
- 32-VFQFN Exposed Pad
- Power - Output :
- 4dBm
- Product Status :
- Active
- Protocol :
- RF Family/Standard :
- General ISM > 1GHz
- Sensitivity :
- -99dBm
- Serial Interfaces :
- I²C, SPI, UART, USART, USB
- Supplier Device Package :
- 32-QFN (5x5)
- Type :
- TxRx + MCU
- Voltage - Supply :
- 1.8V ~ 3.6V