NRF24L01P-T
- Manufacturer Part Number:
- NRF24L01P-T
- Part of Description:
- IC RF TXRX ISM>1GHZ 20VFQFN
- Current - Receiving :
- 12.6mA ~ 13.5mA
- Current - Transmitting :
- 7mA ~ 11.3mA
- Data Rate (Max) :
- 2Mbps
- Frequency :
- 2.4GHz
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Package / Case :
- 20-VFQFN Exposed Pad
- RF Family/Standard :
- General ISM > 1GHz
- Sensitivity :
- -94dBm
- Serial Interfaces :
- SPI
- Supplier Device Package :
- 20-QFN (4x4)
- Voltage - Supply :
- 1.9V ~ 3.6V