C3A510RJT
- Manufacturer Part Number:
- C3A510RJT
- Manufacturer/Brand:
- TE Connectivity AMP Connectors
- Part of Description:
- RES 510 OHM 5% 3W AXIAL
- Manufacturer :
- Product Category :
- Through Hole Resistors
- Composition :
- Wirewound
- Failure Rate :
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- Number of Terminations :
- 2
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 200°C
- Package / Case :
- Axial
- Power (Watts) :
- 3W
- Product Status :
- Active
- Resistance :
- 510 Ohms
- Size / Dimension :
- 0.224" Dia x 0.512" L (5.70mm x 13.00mm)
- Supplier Device Package :
- Axial
- Temperature Coefficient :
- ±200ppm/°C
- Tolerance :
- ±5%