SI4761-A10-AM
Manufacturer Part Number:
SI4761-A10-AM
Manufacturer/Brand:
Skyworks Solutions, Inc.
Part of Description:
RX AM/FM 520KHZ-1.71MHZ 40QFN
Manufacturer :
Skyworks Solutions, Inc.
Product Category :
RF Receivers
Antenna Connector :
PCB, Surface Mount
Applications :
Automotive Audio
Current - Receiving :
130mA
Data Interface :
PCB, Surface Mount
Data Rate (Max) :
Features :
Frequency :
520kHz ~ 1.71MHz, 64MHz ~ 108MHz
Memory Size :
Modulation or Protocol :
AM, FM, RDS
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
40-VFQFN Exposed Pad
Product Status :
Active
Sensitivity :
Supplier Device Package :
40-QFN (6x6)
Voltage - Supply :
1.5V ~ 5V
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    OVERMOLDED 375MA FUSE FOR GAS ME
    OVERMOLDED 750MA FUSE FOR GAS ME
    OVERMOLDED 250MA FUSE FOR GAS ME
    CAP SILICON 10PF 20% SMD
    CAP SILICON 10PF 20% 100V SMD