AA-400-32-MK3-SUPHTR-120V
Manufacturer Part Number:
AA-400-32-MK3-SUPHTR-120V
Manufacturer/Brand:
TE Connectivity Aerospace Defense and Marine
Part of Description:
HEATER COMPRESSED AIR TOOL 120V
Manufacturer :
Product Category :
Heat Guns, Torches, Accessories
Accessory Type :
Air Flow :
5.0 CFM
Approval Agency Marking :
Approved Countries :
Color :
Yellow
Compatible Tools :
Current :
4 A
Features :
Airflow and Temperature Pressure Regulator and Gauge, Auto Power Cut-off Switch
For Use With/Related Products :
Includes :
Heater, Stand, Input Air Filter, 2 Nozzles
Nozzle Opening :
Power - Rated :
Product Status :
Obsolete
Temperature Range :
707°F ~ 752°F (375°C ~ 400°C)
Tool Type :
Compressed Air Heater, Bench Top
Voltage :
120V
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    SIGNAL MODULE 24 POS
    PCB MULTI-GIG T1 1" PW LG CHMF
    MULTIGIG RT T2 .8" BP H-LFT
    SIGNAL MODULE SOLDER
    CONN EDGE DUAL FMALE 86POS 0.156