RBDCR1000D
Manufacturer Part Number:
RBDCR1000D
Manufacturer/Brand:
VPG Foil
Part of Description:
RES 0.1 OHM 0.5% 1/2W 1210
Manufacturer :
VPG Foil
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Metal Foil
Failure Rate :
Features :
Current Sense
Height - Seated (Max) :
0.041" (1.05mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-65°C ~ 155°C
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance :
100 mOhms
Size / Dimension :
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Supplier Device Package :
1210
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Tolerance :
±0.5%