SP3AJT43R0
Manufacturer Part Number:
SP3AJT43R0
Manufacturer/Brand:
Stackpole Electronics, Inc.
Part of Description:
RES 43 OHM 5% 4W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Fusible, Safety
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 350°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
4W
Product Status :
Active
Resistance :
43 Ohms
Size / Dimension :
0.218" Dia x 0.500" L (5.54mm x 12.70mm)
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Tolerance :
±5%