C0603C151F4HAC7867
Manufacturer Part Number:
C0603C151F4HAC7867
Manufacturer/Brand:
KEMET
Part of Description:
CAP CER 150PF 16V X8R 0603
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
150 pF
Failure Rate :
Features :
Low ESL, High Temperature
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Temperature Coefficient :
X8R
Thickness (Max) :
0.034" (0.87mm)
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated :
16V