YB15CKG01-12-GB
Manufacturer Part Number:
YB15CKG01-12-GB
Manufacturer/Brand:
NKK Switches
Part of Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V
Manufacturer :
NKK Switches
Product Category :
Pushbutton Switches
Actuator Marking :
No Marking
Actuator Type :
Round, Button
Circuit :
SPDT
Color - Actuator/Cap :
Blue (White Filter/Diffuser)
Current Rating (Amps) :
0.4VA (AC/DC)
Features :
Stainless Steel
Illumination Type, Color :
Incandescent, Blue
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VAC
Ingress Protection :
Mounting Type :
Panel Mount, Front
Operating Temperature :
-25°C ~ 50°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 16.00mm Dia
Product Status :
Obsolete
Switch Function :
On-Mom
Termination Style :
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Type :
Standard, Illuminated
Voltage Rating - AC :
28 V
Voltage Rating - DC :
28 V
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
YB1503 TE Connectivity Laird 3 RF ANT 162MHZ YAGI N FEM BRKT MT
YB1505 TE Connectivity Laird 8,553 RF ANT 162MHZ YAGI N FEM BRKT MT