SW19STM315
Manufacturer Part Number:
SW19STM315
Manufacturer/Brand:
Linrose Electronics, Inc.
Part of Description:
SWITCH PB SOLDER TAG MOM PWR 110
Stock Condition:
10
Manufacturer :
Linrose Electronics, Inc.
Product Category :
Pushbutton Switches
Actuator Marking :
Power Symbol
Actuator Type :
Round, Button, Flush
Circuit :
DPST-NO/NC
Color - Actuator/Cap :
Silver
Current Rating (Amps) :
5A (AC)
Features :
Illumination Type, Color :
LED, Red
Illumination Voltage (Nominal) :
110 VAC
Ingress Protection :
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Mounting Type :
Panel Mount, Front
Operating Temperature :
-40°C ~ 80°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 19.00mm Dia
Product Status :
Active
Switch Function :
On-Mom, Off-Mom
Termination Style :
Solder Lug
Type :
Standard, Illuminated
Voltage Rating - AC :
250 V
Voltage Rating - DC :
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    SWITCH PB SOLDER TAG MOM DOT 12V
    SWITCH PB SOLDER TAG ALT ACT RIN
    SWITCH PB SOLDER TAG ALT ACT PWR
    SWITCH PB SCREW ALT ACT PWR 110V