FCR3WSJT-73-12R
Manufacturer Part Number:
FCR3WSJT-73-12R
Manufacturer/Brand:
YAGEO Group
Part of Description:
RES 12 OHM 5% 3W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO Group
Product Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Carbon Film
Failure Rate :
Features :
Flame Proof, Safety
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
3W
Product Status :
Active
Resistance :
12 Ohms
Size / Dimension :
0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm)
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
-350/ +350ppm/°C
Tolerance :
±5%