NX201002B-10
- Manufacturer Part Number:
- NX201002B-10
- Manufacturer/Brand:
- Amphenol NEXUS Technologies
- Part of Description:
- TACTICAL PUSHBUTTON SWITCH
- Manufacturer :
- Amphenol NEXUS Technologies
- Product Category :
- Pushbutton Switches
- Actuator Marking :
- No Marking
- Actuator Type :
- Round, Plunger
- Circuit :
- SPST-NO
- Color - Actuator/Cap :
- Black
- Current Rating (Amps) :
- 10A (AC/DC)
- Features :
- Illumination Type, Color :
- Illumination Voltage (Nominal) :
- Ingress Protection :
- Mounting Type :
- Panel Mount, Rear
- Operating Temperature :
- Panel Cutout Dimensions :
- Product Status :
- Active
- Switch Function :
- Off-Mom
- Termination Style :
- Solder Lug
- Type :
- Standard
- Voltage Rating - AC :
- 115 V
- Voltage Rating - DC :
- 28 V