K30LGRWPPB2Q
- Manufacturer Part Number:
- K30LGRWPPB2Q
- Manufacturer/Brand:
- Banner Engineering
- Part of Description:
- K30L SERIES EZ-LIGHT: 3-COLOR IN
- Manufacturer :
- Banner Engineering
- Product Category :
- Pushbutton Switches
- Actuator Marking :
- Actuator Type :
- Round, Button, Domed
- Circuit :
- SPST-NO
- Color - Actuator/Cap :
- Current Rating (Amps) :
- 150mA (DC)
- Features :
- Illumination Type, Color :
- Illumination Voltage (Nominal) :
- 30 VDC
- Ingress Protection :
- IP67 - Dust Tight, Waterproof
- Mounting Type :
- Panel Mount, Front
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 50°C
- Panel Cutout Dimensions :
- Circular - 22.00mm Dia
- Product Status :
- Active
- Switch Function :
- Off-Mom
- Termination Style :
- Type :
- Standard, Illuminated
- Voltage Rating - AC :
- Voltage Rating - DC :
- 30 V