S4-0R015J8
- Manufacturer Part Number:
- S4-0R015J8
- Manufacturer/Brand:
- Riedon
- Part of Description:
- RES 0.015 OHM 5% 2W 4525
- Manufacturer :
- Riedon
- Product Category :
- Chip Resistor - Surface Mount
- Composition :
- Wirewound
- Failure Rate :
- Features :
- Current Sense, Flame Proof, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety
- Height - Seated (Max) :
- 0.197" (5.00mm)
- Number of Terminations :
- 2
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 275°C
- Package / Case :
- 4525 J-Lead
- Power (Watts) :
- 2W
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Resistance :
- 15 mOhms
- Size / Dimension :
- 0.449" L x 0.252" W (11.40mm x 6.40mm)
- Supplier Device Package :
- Temperature Coefficient :
- Tolerance :
- ±5%