BVS-A-R004-2.0
Manufacturer Part Number:
BVS-A-R004-2.0
Manufacturer/Brand:
Isabellenhütte
Part of Description:
RES 0.004 OHM 2% 4W 3920
Manufacturer :
Isabellenhütte
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Failure Rate :
Features :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Height - Seated (Max) :
0.038" (0.96mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-65°C ~ 170°C
Package / Case :
3920 (1052 Metric)
Power (Watts) :
4W
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Resistance :
4 mOhms
Size / Dimension :
0.394" L x 0.205" W (10.00mm x 5.20mm)
Supplier Device Package :
3920
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±2%