OM2255E-R58
Manufacturer Part Number:
OM2255E-R58
Manufacturer/Brand:
Ohmite
Part of Description:
RES 2.2M OHM 5% 1W AXIAL
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Carbon Film
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
1W
Product Status :
Active
Resistance :
2.2 MOhms
Size / Dimension :
0.197" Dia x 0.472" L (5.00mm x 12.00mm)
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
-800/ +1500ppm/°C
Tolerance :
±5%