SW-PB11-2CSKG-10
- Manufacturer Part Number:
- SW-PB11-2CSKG-10
- Manufacturer/Brand:
- Adam Tech
- Part of Description:
- IP67 ANTI-VANDAL PUSHBUTTON SWIT
- Stock Condition:
- 191
- Manufacturer :
- Adam Tech
- Product Category :
- Pushbutton Switches
- Actuator Marking :
- No Marking
- Actuator Type :
- Round, Button, Domed
- Circuit :
- SPST-NO
- Color - Actuator/Cap :
- Black
- Current Rating (Amps) :
- 125mA (AC), 100mA (DC)
- Features :
- Illumination Type, Color :
- LED, Green
- Illumination Voltage (Nominal) :
- Ingress Protection :
- IP67 - Dust Tight, Waterproof
- Mounting Type :
- Panel Mount, Front
- Operating Temperature :
- -30°C ~ 85°C
- Panel Cutout Dimensions :
- Circular - 13.60mm Dia
- Product Status :
- Active
- Switch Function :
- Off-Mom
- Termination Style :
- Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
- Type :
- Anti-Vandal, Illuminated
- Voltage Rating - AC :
- 125 V
- Voltage Rating - DC :
- 50 V