PMC-0701TH1520
- Manufacturer Part Number:
- PMC-0701TH1520
- Manufacturer/Brand:
- PIC GmbH
- Part of Description:
- STANDARD SMD REED SWITCH PITCH 1
- Manufacturer :
- PIC GmbH
- Product Category :
- Magnetic, Reed Switches
- Capacitance :
- Circuit :
- SPST-NO
- Current - Carry :
- 700mA (AC/DC)
- Current - Switching :
- 500mA (AC/DC)
- Height Above Board :
- Length - Overall :
- 0.492" (12.50mm)
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operate Range :
- 15 ~ 20AT
- Operate Time :
- 0.3 ms
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C
- Power - Rated :
- 10W
- Product Status :
- Active
- Release Range :
- 4AT
- Release Time :
- 0.1 ms
- Size - Body :
- 0.335" L x 0.110" W x 0.098" H (8.50mm x 2.80mm x 2.50mm)
- Termination Style :
- Axial
- Type :
- Molded Body Reed
- Voltage - Switching AC :
- 120 V
- Voltage - Switching DC :
- 150 V