MRS-1298R010FE1401
- Manufacturer Part Number:
- MRS-1298R010FE1401
- Manufacturer/Brand:
- Vishay / Dale
- Part of Description:
- RES 0.01 OHM 25A 1% RADIAL
- Manufacturer :
- Vishay / Dale
- Product Category :
- Through Hole Resistors
- Composition :
- Metal Element
- Failure Rate :
- Features :
- Current Sense
- Height - Seated (Max) :
- 0.750" (19.05mm)
- Number of Terminations :
- 4
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 275°C
- Package / Case :
- Radial - 4 Leads
- Power (Watts) :
- 6.3W
- Product Status :
- Active
- Resistance :
- 10 mOhms
- Size / Dimension :
- 0.600" L x 0.215" W (15.24mm x 5.46mm)
- Supplier Device Package :
- Temperature Coefficient :
- ±100ppm/°C
- Tolerance :
- ±1%