TFSD100RJE
- Manufacturer Part Number:
- TFSD100RJE
- Manufacturer/Brand:
- Ohmite
- Part of Description:
- RES 100 OHM 5% 1W AXIAL
- Stock Condition:
- 189
- Manufacturer :
- Ohmite
- Product Category :
- Through Hole Resistors
- Composition :
- Thick Film
- Failure Rate :
- Features :
- Non-Inductive, Pulse Withstanding
- Height - Seated (Max) :
- Number of Terminations :
- 2
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 200°C
- Package / Case :
- Axial
- Power (Watts) :
- 1W
- Product Status :
- Active
- Resistance :
- 100 Ohms
- Size / Dimension :
- 0.315" x 0.035" Rectangular x 0.827" L (8.00mm x 0.90mm x 21.00mm)
- Supplier Device Package :
- Axial
- Temperature Coefficient :
- ±100ppm/°C
- Tolerance :
- ±5%