MK1001FE-R52
- Manufacturer Part Number:
- MK1001FE-R52
- Manufacturer/Brand:
- Ohmite
- Part of Description:
- RES 1K OHM 1% 1/4W AXIAL
- Manufacturer :
- Ohmite
- Product Category :
- Through Hole Resistors
- Composition :
- Metal Film
- Failure Rate :
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- Number of Terminations :
- 2
- Operating Temperature :
- Package / Case :
- Axial
- Power (Watts) :
- 0.25W, 1/4W
- Product Status :
- Active
- Resistance :
- 1 kOhms
- Size / Dimension :
- 0.098" Dia x 0.268" L (2.50mm x 6.80mm)
- Supplier Device Package :
- Axial
- Temperature Coefficient :
- ±50ppm/°C
- Tolerance :
- ±1%