141SM28-H58
- Manufacturer Part Number:
- 141SM28-H58
- Manufacturer/Brand:
- Honeywell Sensing and Productivity Solutions
- Part of Description:
- SWITCH SNAP ACTION SPDT 11A 250V
- Manufacturer :
- Product Category :
- Limit Switches
- Actuator Type :
- Lever, Straight
- Circuit :
- SPDT
- Current Rating (Amps) :
- 11A (AC), 5A (DC)
- Differential Travel :
- 0.020" (0.5mm)
- Features :
- Ingress Protection :
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Operating Force :
- 255gf
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Overtravel :
- 0.011" (0.3mm)
- Pretravel :
- 0.150" (3.8mm)
- Product Status :
- Active
- Release Force :
- 57gf
- Switch Function :
- On-Mom
- Termination Style :
- Quick Connect - 0.058" (Round)
- Voltage Rating - AC :
- 250 V
- Voltage Rating - DC :
- 30 V