V9-20S23D900
- Manufacturer Part Number:
- V9-20S23D900
- Manufacturer/Brand:
- Honeywell Sensing and Productivity Solutions
- Part of Description:
- SWITCH SNAP ACT SPST-NO 20A 125V
- Manufacturer :
- Product Category :
- Limit Switches
- Actuator Type :
- Round (Pin Plunger)
- Circuit :
- SPST-NO
- Current Rating (Amps) :
- 20A (AC)
- Differential Travel :
- 0.047" (1.2mm)
- Features :
- Ingress Protection :
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Operating Force :
- 510gf
- Operating Temperature :
- -25°C ~ 125°C
- Overtravel :
- 0.026" (0.7mm)
- Pretravel :
- 0.075" (1.9mm)
- Product Status :
- Obsolete
- Release Force :
- Switch Function :
- Off-Mom
- Termination Style :
- Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
- Voltage Rating - AC :
- 125 V