AM52130D63-A
Manufacturer Part Number:
AM52130D63-A
Manufacturer/Brand:
Panasonic
Part of Description:
SWITCH SNAP ACT SPST-NO 21A 250V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Limit Switches
Actuator Type :
Round (Pin Plunger)
Circuit :
SPST-NO
Current Rating (Amps) :
21A (AC)
Differential Travel :
0.016" (0.4mm)
Features :
Ingress Protection :
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Force :
300gf
Operating Temperature :
-25°C ~ 105°C
Overtravel :
0.040" (1.0mm)
Pretravel :
0.055" (1.4mm)
Product Status :
Obsolete
Release Force :
75gf
Switch Function :
Off-Mom
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Voltage Rating - AC :
250 V
Voltage Rating - DC :
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    CONDUCTIVE TUBE JOINT NOZZLE
    5M CABLE FOR ER-V
    CONTROLLER AREA IONIZER ER-X
    CABLE WITH CONNECTOR LENGTH 9M
    DISCHARGE NEEDLE UNIT FOR ER-Q
Catalog related products
  • Omron Electronic Components
    SWITCH SNAP ACT SPDT 100MA 125V
  • Omron Electronic Components
    SWITCH SNAP ACT SPDT 100MA 30V
    SWITCH SNAP ACTION SPDT 10A 250V